Skip Navigation LinksDaily-Needs

Yaşam İhtiyaçları

Giyim

Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde eylül ayında başlayan ve temmuz ayında biten akademik eğitim yılı süresince, aylara göre hava sicaklığı 5-35°C arasında değişmekte ve yağış miktarının çok az olması nedeni ile öğrencilere genelde mevsimlik ve yazlık tipteki giysiler kafi gelmektedir. Çok soğuk olmayan kış günleri için çok kalın giysilere ihtiyaç duyulmamaktadır. Yurtlarda kalacak öğrencilerin odaları ısıtma sistemli olup gerekli olabilecek yatak nevresim takımları ve battaniye ihtiyacı tam set olarak yurt idaresi tarafindan verilmektedir. Yutta kalacak ögrencinin gelirken birlikte getirmesi gerekenler yalnızca özel giysileri ile kişisel temizlik ve bakım malzemeleridir. Ayrıca ögrencinin giysi ve benzeri ihtiyaçlarını karşılayabileceği, kampüsle içiçe olan şehirde birçok mağaza bulunmaktadır.

Ulaşım

Kampüs içerisinde yer alan yurtlar önünden geçmekte olan servis otobüsleri ile kampüs içinde ve kampüs dışına ulaşım mümkün olmaktadır.

Beslenme

Kampüs içinde ve dışında yer alan birçok yurt binalarında, öğrencilerin beslenmelerine cevap verecek hizmeti sunabilen kafeterya, kantin ve benzeri işletmeler bulunmaktadır. Bunun yanında yurtlar bölgesinin yakınında yer alan üniversitenin çalıştırdığı tabldot usülü yemekhane ve her yurt binasında öğrencinin kendi yemeğini yapabileceği mutfak olanakları mevcuttur.

Kuru Temizleme

Öğrencilerin bu ihtiyaçlarını özel kuru temizleme şirketlerinin kampüs içinde bulunan şubelerinden karşılamaları mümkün olmaktadır.

Kitap - Kırtasiye

Üniversitede akademik yıl içerisinde öğrencinin eğitimi ile ilgili gereksinimi olacak her türlü kırtasiye ve kitap ihtiyacını karşılayabileceği büyük bir kitap satış merkezi de bulunmaktadır.

Kültürel, Sosyal ve Spor Olanakları

Kültürel ve sosyal faaliyet gösteren öğrenci kulüp ve dernekleri bünyesinde barındıran Öğrenci Aktivite Merkezi kampüs dahilinde olup, tüm yıl boyunca birçok aktivite gerçekleştirmektedir. Öğrencilerin çeşitli spor dallarında faaliyet göstermelerine olanak sağlayan Kapalı Spor Salonu ve Açık Spor Tesisleri büyük bir kompleks olarak yurtlar bölgesi merkezinde yer almaktadır. Her yıl geleneksel olarak yapılan Yurtlar Arası Futbol Müsabakaları, öğrencilerin büyük bir çoşku ile katıldığı ve en çok ilgi gösterilen kulüp aktivitesidir . 


DAÜ Web Siteleri